WTCC. Lopez si Michelisz – invingatorii de pe Hungaroring

| 3 mai 2015 | 0 Comments

Astazi s-a desfasurat etapa cu numarul trei din calendarul WTCC 2015.

Marea surpriza a fost pilotul local Nrbert Michelisz (Honda), care a reusit sa castige mansa secunda.

In prima cursa, Muller a plecat din pole, insa in primul viraj Jose Maria Lopez reuseste sa ii ia fata trecand pe primul loc, acolo unde a ramas pana la finele cursei.

„Este prima mea victorie pe acest circuit in fata unui public fenomenal. Am stiut faptul ca startul este crucial si am riscat HUNGARY_049-800x534putin, mai ales ca ieri nu am reusit sa parcurgem prea multe tururi. Trebuia sa il depasesc pe Hugo Valente, insa nu am avut in plan sa ii iau fata chiar din primul viraj si lui Muller. A fost o lupta frumoasa, mai ales ca Yvan are patru titluri mondiale si este pilotul pe care incerc sa il copiez.”, a declarat Jose Maria Lopez imediat dupa cursa.

Hugo Valente a fost surpriza placuta a primei curse, el terminand pe pozitia a treia in spatele celor doi piloti Citroen. El a marcat cel de-al treilea podium in Mondial.

Chinezul Ma, a incheiat cursa pe locul 4 dupa ce a rezistat eroic presiunii lui Monteiro care nu a reusit sa il depaseasca terminand pe locul cinci.

Topul sase a fost completat de Loeb, care a pierdut ceva timp, dupa o iesire putin cam larga in primul viraj.

Din pacate Rob Huff nu a mai reusit sa surprinda si in aceasta cursa terminand pe locul noua in spatele lui Michelisz si Chilton. Tarquini a incheiat pe locul 11 dupa ce ieri a iesit in decor, ratand complet calificarile.

HUNGARY_574-800x533 (1)Eroul local, Norbert Michelisz a plecat din pole in mansa secunda si a reusit, spre bucuria fanilor, sa castige cursa. In fata a 35.000 de fani Michelisz a defilat si pe langa prima victorie din acest sezon pentru Zengo Motorsport a si preluat sefia in clasamentul Trofeului Yokohama.

Podiumul a fost completat de cele doua chevroleturi ROAL Motorsport in ordinea urmatoare, Coronel pe pozitia a doua urmat de Tom Chilton.  Monteiro este din nou cel mai bine clasat pilot de uzina Honda terminand pe patru, iar Loeb incheie pe cinci dupa ce scapa nevatamat din inghesuiala produsa in primul viraj.

Huff dezamagesti in aceasta mansa, fiind nevoit sa se retraga din cauza unor avarii produse in busculada din primul tur. Lopez si Muller incheie pe pozitia sase respectiv sapte.

Câștigătorii etapei a IV-a

La eveniment au participat 46 de concurenți amatori și profesioniști, departajați în opt clasamente.