spot_img

Spaniolul Maverick Vinales a câştigat cursa de la clasa Moto3

Moto – MP al Spaniei: Spaniolul Maverick Vinales a câştigat cursa de la clasa Moto3

Spaniolul Maverick Vinales (KTM) a câştigat duminică cursa de la clasa Moto3 a Marelui Premiu al Spaniei la motociclism viteză, a 3-a cursă a Campionatului mondial, disputată pe circuitul spaniol Jerez, cu timpul de 26min57sec338/1000, potrivit Agerpres.

Vinales a fost urmat în clasament de conaţionalul său Luis Salom (KTM) la 263/1000 şi de germanul Jonas Folger (Kalex KTM) la 4sec475/1000. Spaniolul Alex Rins, care a plecat din pole, a abandonat din motive tehnice.

În clasamentul mondial al piloţilor de la Moto3, primul loc este ocupat de Maverick Vinales cu 65 puncte, urrmat de Louis Salom 61, spaniolul Alex Rins 41, Jonas Folger 40 etc.

Sursa: Agerpres. Imagine: motor.as.com