Cupa CTPark, o runda spectaculoasa!

| 13 iulie 2021 | 0 Comments

Sub egida Federatiei Nationale de Automobilism Sportiv, Campionatul National de Super Slalom si Campionatul National de Indemanare Auto, au avut la sfarsitul saptamanii trecute, etapa a patra din actualul sezon. Organizata de GtAutoClub, sub directa coordonare a fostului pilot Teodor Gheorghe si beneficiind de sprijinul CTPark Bucharest West, a sponsorilor si a IGSU, a patra runda a celor doua campionate a fost una de success, chiar daca soarele puternic si temperaturile inalte, au creat ceva probleme pilotilor, arbitrilor si spectatorilor.Partea a doua a evenimentului, adica ziua de duminica, a fost transmisa in direct pe retelele online, emisia beneficiind din nou de serviciile tanarului ,dar profesionistului comentator sportiv, Stef Raita, care informat ca intotdeauna, a facut o prezentare excelenta a pilotilor.

In cadrul CNSS, la finalul celor doua manse de concurs, Vlad Soare cu a sa Toyota MR2 ,reuseste cel mai bun timp al zilei (00:41:95), ocazie cu care isi adjudeca victoria la Open, la A5 si la grupa masinilor modificate.Celelalte doua trepte ale podiumului la generalul etapei, au revenit pilotilor, Dorin Serban – Audi TT si Alexandru Ionescu – Honda Civic, care reusesc o clasare pe locurile 2, respectiv 3.

La Indemanare Auto,pilotul galatean, Traian George Oancea – Suzuki Swift Sport, obtine din nou victoria la general, grupele D3 si S, revenindu-i de asemenea. Pozitia secunda la Open a fost cucerita de un alt galatean , membru al aceleiasi simpatice familii, Ioan Cristian Oancea – Citroen C2 VTS, care reuseste cu un timp mai rapid ,de aproape o secunda, sa i-a fata modelului Honda Civic, pilotata de giurgiuveanul Razvan Despa, acesta din urma obtinand doar locul al treilea.

Tot la CNIA, in cadrul grupei D1, Dacia Logan 1.6, pilotata de Lucian Daniel Neagu, a fost marea revelatie, bucuresteanul urcand la final, pe  cea mai inalta treapta a podiumului.Pe locul secund s-a situat Constantin Mihnea Georgescu – Dacia Logan 1.6 MPI, iar pe pozitia a treia Honda Civic 1.4 a veteranului Ghiorghe Georgel Oancea.

Grupa A1 de la Super Slalom ,a revenit pilotului Razvan Keszek – VW Lupo 1.4, care a fost urmat in clasament de Gabriel Tanasie – Nissan Micra si Daniel Craciun – VW Polo.

Ramanand in sfera Super Slalomului, sa mentionam ca Mihai Costescu – Peugeot 106 Rallye, a invins la A2, Alexandru Ionescu – Honda Civic, (dupa o absenta de doua etape),isi adjudeca A3, Mihai Surubariu – Honda Civic (la prima participare in 2021), grupa A4, Filip Mateescu – Opel Tigra 2.0, J1, Radu Tamas – Saxo VTS ,J2, iar Horia Gheorge – Mini Cooper SE, grupa masinilor electrice. La gruparea feminina, Peugeot-ul 208 GTI,pilotat de Andra Monica Popescu, se impune in fata modelului Renaul Twingo RS al Alexandrei Teslovan si a Audi-ului TT, la volanul caruia se afla Raluca Anca Grigorescu. La echipe, AMI Racing reuseste sa adune cele mai multe puncte, fiind urmata de Motorsport Club Braila si Junior Motorsport CNSS.

In Campionatul National de Indemanare Auto, victoria la D2 ,revine lui Ioan Cristian Oancea, la D3 ,castigatorului etapei Traian George Oancea, la Juniori 1 tanarului Bogdan Salcudean – Citroen C2 VTS, in timp ce grupa J2 este adjudecata de simpaticul Matei Teodor Morarus. Grupa Femina din cadrul acestui campionat este castigata cu un timp extrem de bun (00:55:85), de catre Ramona Maxim, care reuseste la bordul VW-ului sau Polo, sa o depaseasca pe mezina campionatului( de doar 9 ani), Stefania Ema Baciuca – Renault Twingo si pe Georgiana Ramona Bobu – Honda del Sol. Echipa galatenilor GCO MOTORSPORT se claseaza pe prima pozitie cu un total de 101 puncte, iar JUNIOR MOTORSPORT CNIA, pe locul al doilea cu 44 puncte.

                  Rezultate etapa a IVa CNSS

    Grupa/clasa A1

   1.Razvan Keszek – VW Lupo 1.4

   2.Gabriel Tanasie – Nissan Micra

   3.Daniel Craciun – VW Polo

    Grupa/clasa A2

   1.Mihai Costescu – Peugeot 106 Rallye

   2.Mihai Cojita – Ford Fiesta

   3.Angela Mondoca – Citroen Saxo

    Grupa/clasa A3

   1.Alexandru Ionescu- Honda Civic

   2.Alexandros Teodor Mojilian – Ford Fiesta

   3.Rares Geapana – Citroen C4

   Grupa/clasa A4

  1. Mihai Surubariu – Honda Civic
  2. Mihai Mateescu – Opel Tigra 2.0
  3. Andra Monica Popescu – Peugeot 208 GTI

Grupa/clasa A5

1.Vlad Soare – Toyota MR2

2.Dorin Serban – Audi TT

3.Marius Stanciu – Audi S3 1.8 Turbo

 Grupa/clasa J1

1.Filip Mateescu – Opel Tigra 2.0

2.Alexandru cristea – Citroen Saxo

3.Maria Alexandra Teslovan – Renault Twingo RS R1

 Grupa/clasa J2

1.Radu Tamas – Citroen Saxo VTS

2.Petre Gabriel Solca – Citroen Saxo

3.Vlad Constantinescu – VW Polo

 Grupa Electrice

1.Horia Gheorghe – Mini Cooper SE

2.Cornel Socariciu – Mini Cooper SE

3.Sebastian Toma – Mini Cooper SE

  Grupa Modificate

  1. Vlad Soare – Toyota MR2
  2. Alexandru Ionescu – Honda Civic
  3. Filip Mateescu – Opel Tigra 2.0

Grupa Femina

   1.Andra Monica Popescu – Peugeot 208 GTI

   2.Maria Alexandra Teslovan – Renault Twingo RS R1

   3.Raluca Anca Grigorescu – Audi TT

            Echipe

  1. AMI Racing 92 pct.
  2. Motorsport Club Braila 52 pct.
  3. Junior Motorsport CNSS 40 pct.

        Rezultate etapa a IV a CNIA

      Grupa/clasa D1

  1. Lucian Daniel Neagu – Dacia Logan 1.6
  2. Constantin Mihnea Georgescu – Dacia Logan 1.6 MPI
  3. Ghiorghe Georgel Oancea – Honda Civic 1.4

Grupa/clasa D2

   1.Ioan Cristian Oancea – Citroen C2 VTS

   2.Razvan despa – Honda Civic

   3.Constantin Coteanu – Fiat Punto

      Grupa/clasa D3

   1.Traian George Oancea – Suzuki Swift Sport

   2.Mihai Coteanu – Fiat Punto

   3.Octavian Ghirocean – Honda del Sol

     Grupa/clasa J1

   1.Bogdan Salcudean – Citroen C2 VTS

   2.Stefanos Ladopoulos – Citroen Saxo VTS

   3. Alexandru Stefan Niculae – Citroen Saxo VTS

     Grupa/clasa J2

   1.Matei Teodor Morarus – Citroen C2 VTS

   2.Teodor Muscaloiu – Seat Arosa 1.4

    3. Dragos Cristea – Opel Corsa

      Grupa S

    1.Traian George Oancea – Suzuki Swift Sport

    2.Ioan Cristian Oancea – Citroen C2 VTS

    3.Mihai Coteanu – Fiat Punto

      Grupa Femina

  1. Ramona Maxim – VW Polo
  2. Stefania Ema Baciuca – Renault Twingo
  3. Georgiana Ramona Bobu – Honda del Sol

    Echipe CNIA

    1.GCO Motorsport 101 pct.

    2.Junior Motorsport CNIA 44 pct.

     Toti cei care au urcat pe podium, au beneficiat de produsele si serviciile oferite de sponsorii evenimentului – Angelli, Eco Alternativ, Repsol, Metabond, Tegee, Omega Motorsport, Victron Energy, Vianor si Evo Team , iar partenerii media au fost Kiss Fm, AutoExpert si Autostiri.ro.

Credit foto: Ilie-Marius Boboaca


Tags: ,

Category: Altele, Prima pagina

Citește articolul precedent:
Promo Speed Challenge se amână pentru 8 August

Din motive independente de organizatorul brașovean – Clubul Sportiv Auto Blic – prima etapă a sezonului Promo Speed Challenge powered...

Închide