spot_img

Robert Visoiu, weekend dificil la Barcelona

Robert Visoiu, Rapax, Barcelona2015-6312Robert Visoiu a luat startul la sfarsitul  saptamanii in etapa a doua a GP2 Series. Cursele programate in avanpremiera Marelui Premiu de Formula 1 al Spaniei nu i-au adus pilotului roman puncte in clasamentul general.

Motivat in urma debutului foarte bun al sezonului, in care a reusit clasari pe locurile al cincilea si al saptelea, Robert Visoiu s-a pregatit cu atentie pentru etapa a doua a GP2 Series, pe care o anticipa drept una dificila. Nestiind exact la ce sa se astepte avand in vedere diferentele de aderenta intre pista catalana si cea din Bahrain, Robert a trecut in permanenta printr-un proces cognitiv. Clasat pe pozitia a 17-a in calificari, dar profitand de penalizarea pilotului din fata sa, Robert a luat startul in prima cursa de pe locul 16.

Mansa a fost una disputata, iar diferentele dintre seturile de anvelope, dar si aderenta pistei au transformat cursa intr-una de supravietuire. Sistemul DRS proaspat implementat in competitie nu a functionat corect pe durata cursei, iar Robert a fost nevoit sa “invete” cum sa gestioneze masina de GP2 pe pista din Spania in conditii dificile. In consecinta, pilotul roman a terminat cursa pe pozitia a 18-a, sinonima cu locul sau pe grila de start in cursa secunda. Mansa de sprint a fost una foarte dificila pentru Robert, care a avut probleme in gestionarea anvelopelor si desi a reusit o depasire a fost nevoit sa cedeze pe final si sa se multumeasca cu pozitia a 23-a.

“Stiam ca va fi foarte greu la etapa din Spania, pentru ca aderenta acestei piste este cu mult superioara celei din Bahrain. Mai mult, timpul foarte limitat pe care il avem “in masina” nu mi-a permis sa ma adaptez la rigorile pistei si am fost deci nevoit sa tratez cursele ca pe sesiuni in care acumulez experienta. Speram la clasari bune, pentru ca eram motivat de cursele din Bahrain, insa diferentele intre piste si in comportamentul
monopostului au fost foarte mari. Am analizat atent cu inginerii ce s-a intamplat, am tras concluziile necesare iar acum revin la pregatire si voi lucra intensiv pentru a fi la un nivel bun la cursa din Monaco” a declarat pilotul Team Rapax.

Urmatoarea etapa GP2 Series va avea loc in weekend-ul F1 de la Monaco, in perioada 21-23 mai. Cursele din Principat urmeaza sa se desfasoare vineri si sambata.

Sursa: comunicat transmis Autostiri.ro