spot_img

Ghinion pentru Giri la Arad

Raliul Aradului, etapa a 6-a a Campionatului Național de Raliuri Dunlop 2011, s-a dovedit a fi una cu ghinion pentru echipajul brașovean Dan Gîrtofan/Miță Lăzărescu. Plecați în cursă cu gândul de a-și păstra locul 1 în clasamenul general, Giri Miță s-au văzut nevoiți să părăsească întrecerea prematur, pe PS 3, după ce au lovit un cap de pod, ce le-a avariat mașina și i-a făcut să se retragă.

„Pe fondul unei viteze destul de mare, am negociat târziu un dreapta 3, l-am auzit prea târziu în dictare și n-am mai reușit să prind virajul, astfel că am lovit un cap de pod cu spatele, după care ne-am răsucit și am aterizat apoi într-un mal în față. Datorită impactului s-a îndoit un braț la una dintre roți și nu am mai putut să plecăm de acolo. Asta se întâmplă când mergi tare, când mergi la bătaie. Păcat că am ratat șansa să luăm niște puncte care ne erau la îndemână. Acum trebuie să ținem capul sus și să ne pregătim pentru etapele care au mai rămas”, a spus Dan Gîrtofan.

Aflat acum pe locul 3 în clasamentul general, Giri a precizat că va lupta până la capăt pentru a-și îndeplini obiectivul, adică titlul național: „Mai sunt trei etapede disputat și 75 de puncte în joc. Sigur, ne-am făcut viața grea cu acest rezultat de la Arad și va fi foarte dificil să recuperăm punctele ce ne separă de primul loc, dar nu imposibil.

Acum, însă, trebuie să luăm în considerare că nici ceilalți concurenți nu o să stea pe loc și ne va trebui și șansă ca să obținem ceea ce ne dorim. Eu am spus și înainte de Raliul Aradului că greu de-abia acum începe. Și se dovedește că, pentru noi cel puțin, am începutul e foarte greu, dar ne vom lupta până la capăt. Nu fac niciun calcul și nicio promisiune, vreau doar să ne facem treaba și vom vedea ce va fi la final”.

Următoarea etapă este Raliul Țara Bârsei, programat la Brașov, pe 2 și 3 septembrie.

Dan Gîrtofan și Miță Lăzărescu țin să adreseze mulțumiri partenerului principal, Alexandrion Grup România, dar și partenerilor Mobil 1 prin Lubexpert România, BKP, Hotel Aro Palace, www.prorallyperformance.ro, www.bursacamerehotel.ro și www.bursabileteavion.ro.

Credit foto : simcat.ro

Mulţumim Bogdan Popescu

Related Articles

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

- FII CALM LA VOLAN -
16,567FaniÎmi place
703CititoriConectați-vă
1,780AbonațiAbonați-vă

Ultimele articole

- Partener Danny Ungur Racing -

Parteneri Autostiri