spot_img

WRC. Raliul Suediei – Ziua 2!

Prima etapă din noul sezon a Campionatului Mondial de Raliuri a continuat astăzi cu ziua a doua. După ce în prima zi Mads Ostberg şi Mikko Hirvonen păreau desprinşi, urmând a se duela pentru primul loc, astăzi lucrurile s-au complicat mai mult decât ne puteam imagina.

Hirvonen a reuşit să urce pe prima poziţie la general, însă Osberg nu e departe. Mai mult, Colegul lui Hirvonen, Jari-Matti Latvala, norvegianul Petter Solberg sau pilotul de la Citroen, Seb Ogier s-au apropiat la rândul lor, fiind acum într-un interval de 15 secunde.

După ziua dezamăgitoare de ieri, campionul mondial Sebastien Loeb şi-a revenit şi a reuşit să câştige patru speciale.

Clasamentul general la finalul zilei a doua:

1.  Mikko Hirvonen      Ford     2h34m56.1s

2.  Mads Ostberg        Ford         + 7.4s

3.  Petter Solberg      Citroen      + 8.9s

4.  Jari-Matti Latvala  Ford        + 10.9s

5.  Sebastien Ogier     Citroen     + 15.8s

6.  Sebastien Loeb      Citroen   + 1m42.1s

7.  Kimi Raikkonen      Ford      + 5m05.5s

8.  P-G Andersson       Ford      + 5m30.7s

9.  Patrik Sandell      Skoda     + 7m44.8s

10.  Matthew Wilson      Ford      + 7m46.2s

SS8 Lesjofors 1 – 15km. Francezul Sebastien Loeb îşi adjudecă prima specială a zilei a doua în Raliul Suediei şi totodată prima probă din noul sezon al Campionatului Mondial.

Cu timpul de 9:38.4, pilotul Citroen îi depăşeşte pe Petter Solberg (+0.1s.) şi Jari-Matti Latvala (+2.1s.).

În imediata a propiere a celor doi soseşte şi cel de-a doilea pilot Ford Mikko Hirvonen, finlandezul apropiindu-se acum la 6.7 secunde de primul loc la general. Ogier încheie top 5, urmat de liderul la general Mads Ostberg.

Ghinionistul probei a fost norvegianul Henning Solberg. După ce a ratat ieşirea din parcul de service, din cauza problemelor la direcţie, el s-a şi răsturnat la doi kilometrii după start, fiind nevoit să abandoneze.

La general Loeb avansează până pe locul şase, având însă de recuperate peste două minute şi jumătate faţă de lider.

SS9 Sagen 1 – 14.23km. Speciala a doua a fost adjudecată, din nou, în premieră de Petter Solberg cu timpul de 7:44.0. Norvegianul a fost urmat de Hirvonen (+1.4s.) care câştiga însă aproape trei secunde faţă de liderul la general.

Podiumul a fost completat de coechipierul său Latvala (+2.3s.), următorii pe specială fiind Andersson (+2.4s.), Ostberg (+4.2s.), Loeb (+5.3s.) şi Ogier (+5.9s.).

Campionul mondial în exerciţiu, Sebastien Loeb, a pierdut câteva secunde preţioase după ce a lovit un morman de zăpadă de la marginea drumului.

SS10 Fredriksberg 1 – 18.15km. Andersson îşi adjudecă proba, Solberg soseşte al doilea (+1.4s.), însă adevărata bătălie se ducea între Hirvonen şi Ostberg. Norvegianul pierdea teren probă cu probă însă se menţine în frunte cu un avans de numai patru zecimi de secundă.

Podiumul probei a fost completat de Latvala (+2.1s.), finlandezul fiind urmat de Ogier (+4.7s), peerechea Hirvonen – Ostberg, locurile cinci – şase şi Loeb (+12.7s.), care termina al şaptelea.

SS11 Värmullsåsen 1 – 15.42km. După o joacă de-a şoarecele şi pisica pe tot parcursul dimineţii inevitabilul s-a produs! Hirvonen preia conducerea în Raliul Suediei! Finlandezul l-a bătut la limită pe fostul lider Bads Ostberg preluând conducerea pentru numai trei zecimi de secundă.

Runda a fost adjudecată de Petter Solberg (8:40.2) care l-a bătut cu peste trei secunde pe învingătorul specialei de dinainte, Per-Gunnar Andersson.

Latvala (+5.7s.) şi Ogier (+7.2s.) încheie, la fel ca şi în speciala trecută, pe poziţiile trei, respectiv patru, fiind urmaţi de Hirvonen, Ostberg şi Loeb.

SS12 Lesjofors 2 – 15km. După ce dimineaţă Loeb câştigase prima specială a zilei, francezul recidivează şi după-masă reuşind să se impună pe proba cu numărul 12. Pilotul Citroen reuşeşte să parcurgă cei 15 kilometrii în 9:35.3 fiind cu şase secunde şi jumătate mai rapid decât finlandezul Latcala şi 6,7 decât coechipierul său Seb Ogier.

Solberg (+12.2s.) şi Hirvonen (+12.3s.) încheie top 5.

La general Hirvonen îşi mărea avansul în faţa norvegianului Ostberg la peste 12 secunde şi jumătate.

SS 13 Sagen 2 – 14.23km. Pauza de prânz pare că i-a prins bine lui Loeb, francezul merge din nou excelent şi îşi trece în cont a treia specială a zilei şi totodată şi a raliului. Loeb e urmat de Ogier şi Latvala, finlandezul urcând pe trei la general, la puţin peste 20 de secunde de coechipierul său.

Ostberg şi Raikkonen încheie top 5, în timp ce Petter Solberg este abia al şaselea. Liderul la general, Mikko Hirvonen, a pierdut secunde serioase, după ce s-a întors cu maşina pe drum şi a trebuit să parcurgă o bună bucată în sens invers, pentru a găsi un loc în care să întoarcă.

SS14 Fredriksberg 2 – 18.15km. Pe măsură ce înaintăm în zi, clasamentul general al raliului se strânge din ce în ce mai mult. Speciala a 14-a este adjudecată tot de un pilot Citroen, Sebastien Ogier, acesta apropiindu-se la mai puţin de jumătate de minut de liderul Mikko Hirvonen.

Loeb vine al doilea şi reduce şi el întârzierea la general, însă adevăratul câştigător era Latvala, celui de-al doilea pilot Ford rămânându-i de recuperat mai puţin de opt secunde faţă de lider.

Solberg, raikkonen, Hirvonen şi Ostberg erau următorii pe probă!

SS15 Värmullsåsen 2 – 15.42km. Ultima specială a zilei, înaintea Super Specialei din Karlstad, a fost adjudecată de acelaşi Loeb. Francezul se vedea însă nevoit să privească de departe lupta la victorie, după ce în prima zi a pierdut timp enorm.

La general lucrurile stateau perfect pentru… spectatori. Astfel după primele 15 probe ale competiţiei primii cinci piloţi erau despărţiţi de numai 15 secunde.

Hirvonen era în continuare primul, însă Ostberg, Solberg, Latvala şi Ogier îi suflau în ceafă. Speciala de final a zilei putea schimba din nou ordinea în Top 5!

SS16 Karlstad 2 – 1.90km. Ultima probă a ziei, Super Speciala din Karland a fost adjudecată de norvegianul Petter Solberg. Chiar dacă nu a reuşit să schimbe ierarhiile, aceasta ne-a oferit un preambul la ceea ce va urma mâine!

Latvala a încheiat proba cu al doilea timp, urmat de Andersson şi Ostberg.

Related Articles

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

- FII CALM LA VOLAN -
16,565FaniÎmi place
703CititoriConectați-vă
1,770AbonațiAbonați-vă

Ultimele articole

- Partener Danny Ungur Racing -

Parteneri Autostiri