Raliul Dakar 2014: Carlos Sainz este liderul clasamentului general

| 9 ianuarie 2014 | 0 Comments

Carlos Sainz a câștigat etapa a patra și e noul lider la general

Etapa a 3-a a Raliului Dakar 2014 a consemnat retragerea din competiţie a raiderului Ruben Faria ]n urma unei căzături dure suferite chiar către finalul specialei, când se cobora de la 4.300m altitudine. Anul trecut portughezul a terminat raliul pe locul doi.

Cea mai răsunătoare retragere a zilei îi aparţine campionului argentinian de la quaduri Marcos Patronelli, care a fost nevoit să se oprească din pricina deshidratării, potrivit dakar.com.

Şi pentru Stephane Peterhansel, câştigator de 11 ori  al Dakar-ului, ziua a treia a fost una dificilă francezul confruntându-se cu şase pene într-o specială care a măsurat 300 de km.

Ziua a 4-a a competiţiei a consemnat caştigarea etapei  Raliului raid Dakar 2014 de către experimentatul pilot spaniol Carlos Sainz, la volanul unui Buggy,desfășurată miercuri, între localitățile argentiniene San Juan și Chilecito.

Sainz și copilotul său german Timo Gottschalk au fost cronometrați cu timpul de 5 h 20 min 32 sec pe 657 km de probă specială (211 km de legătură). Pe locul secund a sosit echipajul francez Stéphane Peterhansel/Jean Paul Cottret (Mini), la 6 min 04 sec, podiumul fiind completat de echipajul compus din Nasser Al-Attiyah (Qatar) și Lucas Cruz (Spania), pe Mini, la 8 min 58 sec, anunţă Agerpres.

Sainz a înregistrat a 26-a sa victorie de etapă la Raliul Dakar și a devenit lider la general, cu timpul total de 14 h 52 min 47 sec. Pe locul secund se află echipajul hispano-francez Nani Roma/Michel Périn (Mini), la 2 min 06 sec, iar pe trei este cuplul Nasser Al-Attiyah/Lucas Cruz, la 6 min 56 sec. Peterhansel a coborât pe locul 6, la 18 min 10 sec.

Cele două Dustere introduse în competiţie de Renault Argentina continuă să progreseze în pluton. Emiliano Spataro a ocupat locul 25 în a patra probă, lucru ce i-a permis să urce pe 21 la general, în timp ce coechipierul sau Jose Garcia a încheiat proba pe 41 şi a urcat pe locul 56 în clasamentul general.

Moto Dakar 2014

Ziua a patra a fost una dezastruoasă pentru campionul en-titre, Cyril Despres, care după ce a avut un parcurs foarte bun pe specială, cu doar câțiva kilometri înainte de sosire a fost obligat să se oprescă după ce motorul motocicletei Yamaha a încetat să mai funcționeze. Francezul a reușit să descopere și să rezolve problema de ordin electric, însă ecartul faţă de prima poziţie a podiumului a crescut cu peste 40 de minute.

În clasamentul general lider este în continuare Juan Barreda Bort (Honda), urmat de Marc Coma (KTM) la 3.10 minute și de Francisco Lotez Contardo (KTM) la 5.12. Despres coboară în clasamentul general până pe locul 6, la +41 minute 17 secunde de lider. Din păcate, învingătorului etapei secunde – Sam Sunderland a abandonat, potrivit dakar.com.

Etapa a cincea se va desfășura joi între Chilecito și Tucumán, pe 527 km cronometrați, plus 384 km de legătură.