spot_img

Moto GP. Assen – Cursa!

Cursa din Olanda a început prost pentru italianul Marco Simoncelli şi a continuat şi mai prost! Plecat de pe prima poziţie, pilotul Gresini Honda a fost depăşit încă din primul viraj de Spies şi Lorenzo, pentru ca în cel de-al patrulea să se atingă, cu ultimul dintre aceştia, şi să iasă în decor. Cei doi piloţi aveau să revină în cursă însă nici nu se mai punea problema de victorie!

Rămas singur în fruntea cursei, cu un avans de peste patru secunde, Ben Spies nu a avut de îndeplinit decât o simplă formalitate, mărşăluind până la final! Podiumul a fost completat de Casey Stoner şi Andrea Dovizioso, cei doi având un parcurs similar învingătorului.

Plecat de pe 11 Rossi a recuperate încredibil la start, iar la momentul acroşajului dintre Simonceli şi Lorenzo el urcase deja pănă pe 5! Finalul îl găseşte pe locul patru, urmat de coechipierul său, Niky Hayden!

125cc.

La clasa 125cc. spaniolul Maverick Vinales s-a impus în faţa compatrioţilor săi Luis Salom şi Sergio Gadea, toţi trei de alergând pe motociclete Aprilia, după o cursă scurtată cu şapte tururi, din cauza apariţiei ploi.

Moto 2

Clasa Moto 2 s-a impus tot un iberic, Marc Marquez (Suter), acesta fiind urmat de compatriotul său, turcul Kenan Sofuoglu, aflat la primul podium din carieră la Moto 2 şi de Bradley Smith (Tech 3).

Calificări:

După ce a fost cel mai rapid în ambele sesiuni de calificări disputate, italianul Marco Simonceli a reuşit să obţină pole-position-ul în cursa de la Assen, urmând a pleca primul mâine! Pilotul San Carlo Honda Gresini va fi urmat de americanul Ben Spies şi australianul Casey Stoner!

După ce reuşise un timp extraordinar în sesiunea de joi, Valentino Rossi nu a mai reopetat performanţa, urmând să plece al 11 în cursă.

Antrenamente 3:

Marco Simoncelli s-a impus şi în cea de-a treia sesiune de antrenamente a Grand Prix-ului de la Assen, una prelungită de la 45 la 90 de minute ca urmare a anulării sesiunii de ieri după-amiază!

Italianul a fost urmat de australianul Casey Stoner, pilotul Honda reuşind un timp excelent, în ciuda unei căzături suferite în startul sesiunii. De altfel, toţi componenţii team-ului Repsol Honda au avut câte un incident similar în prima parte a antrenamentelor.

Piloţii Yamaha, Ben Spies şi Jorge Lorenzo au fost următorii, în ordinea timpilor obţinuţi, Top 5 fiind completat de Valentino Rossi!