Etapa a cincea din cadrul Porsche Sixt Carrera Cup Deutchland s-a desfășurat pe legendarul Nürburgring fiind parte din Deutsche Tourenwagen Masters (DTM).
A fost o etapă în care condițiile meteo au fost un factor decisiv pentru a decide clasamentul final atât la Pro, la Pro-Am dar și la Rookie unde acolo a concurat și germanul cu origini turcești și anume Gian Luca Tüccaroglu.
Gian Luca Tüccaroglu are în palmares 1 titlu de campion la Porsche Sports Cup Germany, 1 titlu de campion în Porsche Sprint GT Germany și două titluri de vice-campion în Porsche Endurance Germany. De asemenea înainte să concureze cu echipa HP Racing Team [a-works] în Porsche Carrera Cup Deutchland a participat în iarnă la Porsche Sprint Challenge Southern Europe.
Rezultatele pe care le-a obținut în această etapă, în ambele curse sunt următoarele:
Cursa 1:
General: locul 14
Rookie: locul 6
Cursa 2:
General: locul 16
Rookie: locul 7
La finalul cursei se declară mulțumit de prestația pe care a avut-o dar dorește mai mult în acest sezon de debut. De asemenea mulțumește echipei pentru mașina pregătită perfect pentru cursă dar și sponsorilor fără de care Gian Luca Tüccaroglu nu ar putea să concureze într-una dintre cele mai top competiții monomarcă care pregătește piloți pentru Porsche Mobil 1 Supercup.
Următoarea etapă se v-a desfășura la Sachsenring în weekend 6-8 septembrie.

Sursa foto: Gian Luca Tüccaroglu, gian_luca.91
Un articol scris de Baicu Vlad – Andrei, Romania Culture Cars.



