spot_img

Transilvania Rally : Andrei Muşeţeanu, un debut de exceptie

Andrei MuşeţeanuAndrei Muşeţeanu debutează senzaţional în Campionatul Naţional de Raliuri

Transilvania Rally a însemnat cvasi debutul în Cupa Suzuki şi în CNR Dunlop al lui Andrei Muşeţeanu, cunoscut în lumea motorsportului ca un campion de off road.

Transilvania Rally a însemnat cvasi debutul în Cupa Suzuki şi în CNR Dunlop al lui Andrei Muşeţeanu, cunoscut în lumea motorsportului ca un campion de off road. Împreună cu copilotul Claudiu Panait, Andrei a reuşit un debut de excepţie, venind pe locul 3 al Clasei 9, la volanul unui Suzuki Swift Sport.

„Mi se pare extraordinar să-ţi propui să experimentezi o chestie nouă, cum am făcut noi prin participarea la Transilvania Rally, şi să faci şi performanţă. Glumind, aş vrea să-mi cer scuze celorlalţi piloţi pentru care, probabil, punctele luate de noi erau mult mai importante. Ne-am simţit extraordinar, deja am comandat gumele pentru macadamul de la Bacău, deci vom continua să alergăm pe Suzuki şi la următoarele raliuri. E o maşină foarte plăcută de pilotat şi ştiu că ne vom distra în continuare”, spune Andrei, campionul naţional de Off Road din 2009.

Dacă, pentru Andrei, raliul de la Cluj a fost cu noroc, nu acelaşi lucru se poate spune despre protagoniştii de până acum ai Cupei Suzuki, Sebastian Gioarsă şi Alex Ardelean. Ambii au terminat competiţia mai devreme, din cauza unor ieşiri în decor.
Echipajul Seba Gioarsă/Sebastian Itu începuse raliul excelent, ca şi pe precedentele, câştigând primele 3 probe speciale şi terminând pe podium în următoarele două, astfel încât înaintea PS6 era pe primul loc al Clasei 9, la 40 de secunde de locul 2.

“Mi-am dorit foarte mult să mă impun în etapa de casă, în faţa propriilor fani şi prieteni. Prima zi, deşi una foarte dificilă, a decurs perfect, obţinând cei mai buni timpi la clasa noastră pe toate cele 3 probe. Din păcate, în ziua a doua am fost nevoiţi să declarăm forfait pe speciala Raşca, unde o greşeală personală, combinată cu o alegere total neinspirată a gumelor, s-a finalizat cu o ieşire în decor. Dat fiind acest abandon, deşi nu era în plan, vom lua startul la Bacău, pentru a nu risca pierderea locurilor ocupate momentan în clasamentele la zi”, a declarat Sebastian Gioarsă.

Exact cum anticipam, prima victorie de etapă din CNR, de la Tulcea, i-a dat lui Alex Ardelean o încredere mai mare în forţele sale. Pilotul de la Sibiu Racing Team a mers constant bine, astfel încât, după PS 7 a preluat conducerea clasamentului Clasei 9. Din păcate, lipsa experienţei l-a făcut să rateze un viraj simplu în PS 9, ieşirea în decor însemnând şi finalul raliului.

„Nu pot spune că-s supărat, pentru că a fost o experienţă nouă şi folositoare pentru mine. Am evoluat în premieră pe suprafeţe noi, cum ar fi noroiul, am fost liderii Clasei 9 pentru două etape, îmi asum greşeala de pe PS 9 şi abia aştept raliul următor” spune Alex.

În continuare, echipajul Sebastian Gioarsă/Sebastian Itu este lider în Cupa Suzuki, urmat de Alex Ardelean/Horaţiu Baltador. Următoarea etapă a Cupei Suzuki se va desfăşura la Raliul Moldovei, 25-26 iulie.

Via: Suzuki Romania

Credit foto: RallyZoom.ro

Related Articles

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

- FII CALM LA VOLAN -
16,563FaniÎmi place
703CititoriConectați-vă
1,770AbonațiAbonați-vă

Ultimele articole

- Partener Danny Ungur Racing -

Parteneri Autostiri