Raliul Dakar 2017 – etapa a şaptea: La Paz – Uyuni, 622 km

| 10 ianuarie 2017 | 0 Comments

• Hirvonen îşi recapătă forma şi încheie etapa pe locul al patrulea • Clasări în Top 10 pentru Al Rajhi, Garafulic şi Terranova • Hirvonen se menţine între primii cinci în clasamentul general

O zi completă de competiţie a reluat ediţia 2017 a Raliului Dakar, etapa a şaptea revizuită integrând în roadbook porţiuni din runda a şasea care a fost anulată. După condiţiile meteorologice care au dus la scurtarea etapei a şasea şi la anularea celei de-a şasea, ziua de pauză de ieri a oferi ocazia perfectă pentru organizatori de a schimba prima parte a etapei-maraton ce a început luni. Site-ul competiţiei a făcut referire la un nou roadbook ca fiind o combinaţie fără precedent între traseele originale, piloţii având de parcurs un teren predominant nisipos în cele două secţiuni principale ale zilei.

Pilotul american Ricky Brabec (Honda) a câștigat etapa a șaptea a Raliului raid Dakar 2017, luni, la secțiunea moto, desfășurată între La Paz și Uyuni, în Bolivia, în timp ce românul Emanuel Gyenes s-a clasat pe locul 30., conform Agerpres.

Brabec a fost cronometrat pe 161 km cu timpul de 02 h 02 min 05 sec, devansându-i pe portughezul Paulo Goncalves (Honda), cu 1 min 44 sec, și pe britanicul Sam Sunderland (KTM), cu 4 min 43 sec. Gyenes (KTM) a sosit al 30-lea, la 26 min 40 sec de învingător, iar Marcel Butuza (KTM) s-a clasat pe 92, la 01 h 32 min 34 sec, potrivit sursei citate.

Combinaţia de etapă pe nisip şi cele două zile de pauză pare să fie fost pe placul echipajului Mikko Hirvonen (Finlanda) – Michel Périn (Franţa), cei doi regăsindu-şi forma la comenzile #303 MINI John Cooper Works Rally car. Finlandezul a încheiat secţiunea de luni pe locul al patrulea, la cinci minute în spatele câştigătorului rundei, astfel că şi-a păstrat poziţia a cincea în clasamentul general.

De pauză a profitat şi un alt pilot MINI John Cooper Works Rally, Yazeed Al Rajhi (Arabia Saudită), care acum s-a refăcut complet după problemele de sănătate din prima săptămână. El şi navigatorul Timo Gottschalk (Germania) au fost al doilea echipaj X-raid Team care a parcurs etapa de luni, maşina #306 trecând linia de sosire în poziţia a opta. Locul lor în clasamentul general continuă să fie decis în urma apelului.

Cel de-al treilea model MINI John Cooper Works Rally car (#308) a încheiat etapa a şaptea la două poziţii în urma lui Al Rajhi, pe locul al optulea. Performanţa consistentă a lui Orlando Terranova (Argentina) şi a navigatorului Andreas Schulz (Germania) a făcut ca cei doi să-şi păstreze poziţia a şaptea în ierarhia generală, la mai puţin de cinci minute în urma adversarului de pe poziţia a şasea.

La finalul etapei, pe locul al nouălea, între Al Rajhi şi Terranova, au fost Boris Garafulic (Chile) şi navigatorul Filipe Palmeiro (Portugalia), echipajul aflat la comenzile #314 MINI ALL4 Racing. Clasarea din prima parte a etapei-maraton a fost suficientă pentru ca cei doi să-şi păstreze poziţia a noua în Top 10 al ierarhiei generale.

O poziţie mai sus în clasamentul competiţiei sunt Jakub Przygonski (Polonia) şi Tom Colsoul (Belgia), care ocupă locul al optulea în ciuda unei runde dificile cu #316 MINI ALL4 Racing, pe care au încheiat-o pe poziţia a 15-a.

Un alt echipaj MINI ALL4 Racing a încheiat etapa a şaptea pe locul al 16-lea, acolo unde îi regăsim pe Mohamed Abu Issa (Qatar) şi Xavier Panseri (Franţa). Tandemul format din Stephan Schott (Germania) şi Paulo Fiuza (Portugalia) a fost al 25-lea la trecerea liniei de sosire, în timp ce ultimul MINI ALL4 Racing, cel în al cărui cockpit se află Sylvio deBarros (Brazilia) şi Rafael Capoani (Brazilia), a fost al 30-lea.

A doua parte a etapei-maraton va porni de la Uyuni şi va avea punctul terminus la Salta, după ce competitorii vor fi parcurs 892 de kilometri.

Raliul Dakar 2017: poziţiile echipajelor MINI în clasamentul general după etapa 7

Loc Pilot Navigator # Echipă Timp
5 Mikko Hirvonen (Finlanda) Michel Périn (Franţa) 303 X-raid Team 16h44:30 (+47:24)
7 Orlando Terranova (Argentina) Andreas Schulz (Germania) 308 X-raid Team 17h13:12 (+1h16:06)
8 Jakub Przygonski (Polonia) Tom Colsoul (Belgia) 316 ORLEN Team 17h15:08 (+1h18:02)
9 Boris Garafulic (Chile) Filipe Palmeiro (Portugalia) 314 X-raid Team 18h05:26 (+2h08:20)
12 Mohamed Abu Issa (Qatar) Xavier Panseri (Franţa) 322 X-raid Team 18h59:18 (+3h02:12)
16 Sylvio de Barros (Brazilia) Rafael Capoani (Brazilia) 339 X-raid Team 20h03:05 (+4h05:59)
17 Stephan Schott (Germania) Paulo Fiuza (Portugalia) 325 X-raid Team 20h13:40 (+4h16:34)
35* Yazeed Al Rajhi (Arabia Saudită) Timo Gottschalk (Germania) 306 X-raid Team 30h14:35 (+14h17:29)