Pentru acest model constructorul a decis să restructureze partea frontală prin revizuirea grilei, a aripioarelor aerodinamice şi a orificiilor suplimentare din faţa roţilor precum şi a difuzorului din spate. Vopseaua a fost personalizată iar acoperişul este din fibră de carbon.La capitolul dotări opţionale puteţi alege jantele speciale forjate pe negru sau argintiu la un preţ “agreabil”, doar 2.900 de dolari.
Interiorul a fost retuşat. Avem scaune mai confortabile, restilizate care asigură un suport lombar mai bun. Iar dacă doreşti un sistem de navigare touch-screen cu cameră pentru mersul înapoi, poţi să mai scoţi 4500 dolari din buzunar.
Preţul final al acestui roadster este de la 109.000 dolari. La nivel mondial Tesla a vândut peste 1.500 de roadstere în peste 30 de ţări.
Potrivit Tesla Motors anul 2010 a fost unul de vârf. În luna mai au achiziţionat fabrica de asanblare Nummi din Fremont – California, în iunie acţiunile le-au fost cotate la bursă, în octombrie au finalizat un acord de dezvoltare a unor componente de propulsie electrice cu Toyota şi de dezvoltare a SUV-ului RAV4.Cu toată criza în 2010 şi-au deschis două showroom-uri în Paris şi altul în Tokyo.