Debut bun în Macao pentru Catsburg

| 21 noiembrie 2016 | 0 Comments

Nicky Catsburg (Olanda), pilotul ROWE Racing Team, a obţinut locul al şaptelea în Cupa Mondială FIA GT pe legendarul „Guia Circuit” din Macao (China). La comenzile BMW M6 GT3, el obţinuse acelaşi rezultat şi în cursa de calificare de sâmbătă.

Şi totuşi, cursa de duminică din fosta colonie portugheză a fost departe de a fi normală pentru Catsburg şi echipa lui. La startul cursei, Ricky Capo (Australia), aflat la volanul unui BMW Z4 GT3 înscris de Team Modena Racing, a lovit glisierele de protecţie, ceea ce a necesitat o întrerupere lungă pentru a fi executate reparaţiile la „Guia Circuit”.

Capo a încheiat al 16-lea în manşa de sâmbătă. Imediat după restart, Laurens Vanthoor (Belgia / Audi) a suferit un incident teribil, după ce a lovit zidul, iar maşina a fost catapultată în aer şi a aterizat pe asfalt, răsturnată.

Cursa a fost oprită – dar victoria i-a revenit tot lui Vanthoor, clasamentul fiind realizat pe baza celui din turul anterior incidentului.

„Întregul week-end a fost o experienţă incredibilă”, a declarat Catsburg, care a obţinut şi locul al doilea în clasamentul „Independence”. „Acest circuit este unic şi extrem de dificil. A fost prima dată când atât eu, cât şi echipa am evoluat aici, aşa că a fost o provocare majoră. Am fost tot mai rapizi cu fiecare sesiune. Dar cursa principală a fost o nebunie. Principalul lucru este că Laurens este în regulă după accident. Cursa nu a fost interesantă pentru noi, pentru că pilotajul a fost limitat. Dar a fost o experienţă senzaţională să concurez cu BMW M6 GT3 la viteză mare, atât de aproape de glisiere.”

Sursa si imagini: comunicat remis Autostiri.ro

Tags: , , , , , ,

Category: Altele, Prima pagina