Primul examen pentru Bogdan Dobranici
Trofeul Rasnov 2012 a reprezentat pentru Bogdan Dobranici, pilotul echipei Avia Motors % Alto Syncro, examenul debutului in Campionatul Naţional de Viteză în Coastă Dunlop 2012.
Prima cursă din cariera lui Bogdan a scos în relief concentrarea şi pasiunea, respectul pentru efortul echipei şi dorinţa de a obţine rezultate cât mai bune. După prima cursă, Bogdan Dobranici a urcat pe locul trei al podiumului la debutanţi.
“Am aşteptat cu nerăbdare acest moment. Sunt fericit. Acum realizez cu adevărat ce înseamnă competiţia cu timpul, cu adversarii, cu mine însumi, cu resursele, cu mecanica maşinii,”ne-a mărturist Bogdan după cursa de debut.
Zorile performanţei răsplătesc seriozitatea
Lucian Vişan nu a ezitat să-i încredinţeze lui Bogdan Dobranici si în etapa a 4 a, din cadrul Trofeului Râşnov, volanul Seat-ului. Strategia echipei Avia Motors % Alto Syncro a fost de bun augur pentru debutul lui Bogdan.
La sfârşitul etapei Bogdan s-a clasat pe poziţia a 2-a a podiumului la debutanţi. Două curse, două podiumuri pentru Bogdan.
“Am făcut două curse bune. Sfaturile lui Andrei Mitraşcă mi-au fost de folos. Andrei este omul căruia căruia îi datorez foarte mult. Nu am cuvinte să-i mulţumesc.Tot ceea ce am făcut împreună cu Andrei m-a ajutat acum.
Desigur nu pot să neglijez munca echipei din care fac parte. Fără suportul celor din echipă nu aveam cum să obţin aceste rezultate. Avia Motors % Alto Syncro este o echipă puternică.
Faptul că am reuşit să urc pe podium este superb. Nimic nu poate fi mai frumos pentru un sportiv decât bucuria pritenilor, a echipei, a celor din jurul său. Sunt bucuros pentru că am reuşit să răsplătesc încrederea echipei cu rezultate frumoase. Sper să am rezultate bune şi în alte curse. Mai am mult de muncit. Mulţumesc tuturor celor care mă susţin şi care mă ajută,” a declarat Bogdan Dobranici pentru autoştiri.ro.
Felicitări şi multă baftă Bogdan!
Credit foto: Dan Strauti / autostiri.ro








