Nico Rosberg, victorie fără emoții în Azerbaidjan

| 19 iunie 2016 | 0 Comments

Nico Rosberg s-a impus în Marele Premiu al Europei desfășuirat pe circuitul stradal din Baku, capitala Azerbaidjanului.

La debutul întrecerii, dilema principală era mai dată mai degrabă de cine va putea să-i facă față lui Nico Rosberg. După penalizarea primită sâmbătă, Sergio Perez a fost declasat cu cinci poziții.  Daniel Ricciardo l-a urmat pe Rosberg în prima linie a grilei de start.

Startul în cursă a fost lipsit de incidente majore. Nico Rosberg a plecat fulminant, în timp ce Sebastian Vettel și Kimi Raikkonen l-au dublat pe Daniel Ricciardo, rând pe rând. Totuși, în tentativa sa de depășire efectuată asupra lui Daniel Ricciardo, finlandezul Raikkonen a atins linia de demarcație dintre linia standurilor și circuit și la finalul cursei a primit o penalizare de cinci secunde.

Întrecerea din Azerbaidjan a fost destul de sterpă în evenimente notabile. Dominația lui Rosberg s-a resimțit din plin, iar Mercedes n-a avut rival în întrecerea de astăzi. Dovada finală a fost ecartul imens avut în fața lui Sebastian Vettel, cel care a trebuit, din nou, să se mulțumească cu locul secund.

Kimi Raikkonen nu a reușit să-și păstreze locul pe podium nici măcar pe pistă, fiind depășit în penultimul tur de către Sergio Perez. Astfel, pilotul mexican celebrează cel de-al doilea podium al sezonului, după cel obținut la Monaco, acum o lună.

În urma finlandezului de la Ferrari, a sosit Lewis Hamilton. După greșeala comisă ieri în calificări, misiunea britanicului s-a dovedit a fi una destul de complicată. O mapare greșită a motorului în turul de formare, i-a alterat și mai mult șansele campionului mondial la o nouă clasare foarte bună.

Valtteri Bottas a spălat rușinea celor de la Williams. Finlandezul a ținut piept celor două monoposturi Red Bull, conduse de Daniel Ricciardo și Max Verstappen pentru a se clasa pe locul al șaselea. Cei doi componenți ai echipei austriece au venit pe următoarele două poziții, într-un grand prix de uitat pentru fosta cvadruplă campioană mondială.

Nico Hulkenberg, aflat astăzi în imposibilitatea de a-și apăra trofeul obținut anul trecut în cursa de anduranță de la Le Mans, a fost al nouălea, în timp ce Felipe Massa a încheiat topul primilor zece. În pozițiile care nu aduc puncte s-au clasat Button, Nasr, Grosjean, Magnussen, Palmer, Gutierrez, Ericsson și Haryanto.

După etapa din Azerbaidjan, Nico Rosberg continuă să rămână în fruntea ierarhiei la piloți. Pilotul german, component al echipei Mercedes, a ajuns la un total de 141 de puncte în clasamentul general. El este urmat de Lewis Hamilton, cu 117 puncte. Podiumul acestui clasament este completat de Sebastian Vettel, cu 96 de puncte. Topul primilor cinci este completat de Kimi Raikkonen și Daniel, cu 81 de puncte, respectiv 78.

În clasamentul constructorilor, Mercedes conduce cu 258 de puncte. La mare distanță, Ferrari o urmează, cu un total de 177 de puncte, în timp ce Red Bull completează podiumul, cu 140 de puncte. Williams ocupă locul al patrulea, cu un total de 90 de puncte, în timp ce Force India încheie topul primilor cinci, cu 56 de puncte.

Următoarea etapă a campionatului va avea loc peste două săptămâni. Circuitul Spielberg va fi gazda Marelui Premiu al Austriei, ce va avea loc în perioada 1-3 iulie.

Tags: , , , , , , ,

Category: Formula 1, Prima pagina

Citește articolul precedent:
Modelul Suzuki Swift a câștigat premiul RJC Car of the Year 2018

Noul Suzuki Swift, disponibil din luna mai și în România, a câștigat premiul RJC Car of the Year 2018, cea...