DTM: Gary Paffett, doua curse, doua podiumuri

| 9 mai 2018 | 1 Comment

Cu siguranta, cele doua curse din deschiderea sezonului DTM vor ramane in amintirea iubitorilor de motorsport. Dueluri roata la roata, schimbarile de lider si depasirile sunt cateva din ingredientele primelor curse din campionatul DTM 2018 disputate la Hockenheim

In mare forma,  Gary Paffett – Mercedes-AMG Motorsport PETRONAS incepe sezonul in forta la Hockenheim, pe circuitul de casa. Dupa victoria de sambata, Gary Paffett a obtinut duminica locului trei in cursa, acesta fiind cel de-al 40 podium in DTM si cel de al 12-lea la Hockenheim.

Paul Di Resta – Mercedes-AMG Motorsport REMUS a terminat în puncte pe locul 9. Pascal Wehrlein – Mercedes-AMG Motorsport PETRONAS a început a doua cursa după întoarcerea sa in DTM de pe locul unsprezece pe grilă. Campionul din 2015 a câștigat cinci poziții până la final, traversând linia de sosire pe locul 6.

Lupta pentru locul unu a fost extrem de disputata intre Gary Paffett – Mercedes-AMG Motorsport PETRONAS, pilotul BMW Timo Glock si Mike Rockenfeller, pilotul de la Audi. Gary, care a câștigat cursa din prima etapa de la Hockenheim sâmbătă, a început cursa din poziția a zecea, dar sa mutat rapid în față și chiar a condus cursa. După un final palpitant, a terminat pe locul trei în spatele lui Glock și Rockenfeller.

„La sfârșitul zilei, locul trei este dezamăgitor, dar a meritat. A fost cea mai bună cursă pe care am condus-o vreodata,” a declarat Gary Paffett imediat dupa cursa.

În cadrul campionatului constructorilor, Mercedes-AMG (103 puncte) este pe primul loc cu un avans de 31 de puncte fata de BMW (72 puncte).

Al doilea week-end al sezonului 2018 DTM va avea loc în perioada 18-20 mai la Lausitzring.

Race results: Top Ten 06 mai 2018