BTCC: Colin Turkington, BMW şi WSR câştigă titlurile piloţilor, constructorilor şi echipelor

| 4 octombrie 2018 | 0 Comments

Colin Turkington (Marea Britanie) este noul campion al turismelor din Marea Britanie. Pilotul în vârstă de 36 de ani a obţinut titlul în British Touring Car Championship (BTCC) în penultima cursă a sezonului, la Brands Hatch (Marea Britanie).

El a devenit al şaptelea pilot din istoria BTCC care câştigă titlul în trei rânduri. West Surrey Racing a avut mai multe motive de bucurie la finalul stagiunii după ce a câştigat titlul echipelor, în timp ce BMW a fost victorioasă în competiţia constructorilor. Prin urmare, toate cele trei titluri disponibile în BTCC 2018 au revenit BMW 125i M Sport.

Andrew Jordan (Marea Britanie) a impresionat şi el în finala de la Brands Hatch. După ce s-a clasat al optulea în prima cursă, el a fost al treilea la finalul celei de-a doua manşe, după ce a urcat cinci poziţii pentru a ajunge pe podium.

Jordan a fost al nouălea în ultima cursă a stagiunii. Juniorul BMW Motorsport Ricky Collard (Marea Britanie) l-a înlocuit din nou pe tatăl său, Rob Collard (Marea Britanie). El a încheiat pe poziţiile a 16-a, a 22-a şi a 13-a în cele trei curse care au încheiat sezonul 2018.

Sursa: comunicat remis Autostiri.ro